Menu

  OSTROV KARPATHOS

  Ostrov Karpathos je poklidný řecký ostrov, který se nachází na samotném jihu souostroví Dodekanés, poblíž ostrova Kréta. Rozlohou nevelký Karpathos - 301 km² - je druhým největším ostrovem souostroví. Ostrov Karpathos je dlouhý přibližně 49 km a žije zde přes šest a půl tisíce stálých obyvatel. Karpathos se nijak výrazně neodlišuje od ostatního řeckého území svým typickým suchým středozemním podnebím. Na ostrově Karpathos jsou typické mírné zimy s dostatkem dešťů a horká léta. Blízkost Afriky rovněž příznivě ovlivňuje teplotu moře. To bývá příjemně vyhřáté od června až hluboko do listopadu. 

  Ostrov Karpathos - krásná příroda a bohatá historie

  Flora a fauna na ostrově Karpathos je stejně jako na dalších řeckých ostrovech zajímavá svými vzácnými druhy divokých květin, nádherně vonícími bylinami a kopci s řeckými keři a olivovníky. Ostrov Karpathos má staletou historii, počínající cca 3000 let př. n. l., avšak byly zde nalezeny zbytky předmětů, jež se používaly již v době kamenné. Kolem roku 1600 př. n. l. přišli na ostrov obyvatelé z Kréty. S nimi se na ostrov Karpathos dostala minojská kultura. Během dórského osídlení Karpathos vzkvétá a stává se významným obchodním centrem se čtyřmi velkými osadami: Poseidon (na území dnešní Pigadie), Arkesseia, Vrykous a Nissyros na ostrově Saria. Z této doby se zachovalo několik slov, které dnešní obyvatelé ostrova Karpathos stále používají. Od 16. do 19. století byl ostrov Karpathos obsazen Turky. Na počátku 19. století se podařilo obyvatelům Karpathosu vymanit z jejich nadvlády a byli připojeni k novému řeckému státu. To trvalo do r. 1912, kdy kontrolu nad ostrovem převzala italská vláda. Dne 7. března 1948 byl ostrov Karpathos s  konečnou platností připojen k Řecku.

  Na ostrově Karpathos si zaručeně odpočinete

  Ostrov Karpathos je ostrov nedotčený masovou turistikou a je tedy ideálním místem pro odpočinek na vašídovolené. Je to ostrov plný tradic a starých zvyků, mezi které patří oblékání do místních krojů, folklorní hudba a zpěv či středověká řemesla. Karpathos je silně spjatý s řeckými tradicemi. Ostrov je plný kontrastů. Na jedné straně jsou příkré ostré skály, útesy čnějící z mořské hladiny. Na druhé straně je ostrov zelený a úrodný.

  Severní část ostrova Karpathos je poměrně hornatá s převážně holými skalami, všechny vesničky jsou postavené na kopcích jako strážnice své země nazývané „Pano Choria". Usedlosti v jižní části Karpathosu, která je prorostlá a úrodná, se nazývají „Kato Choria". Nejjižnějším místem ostrova je mys Kastelo, severní hranicí je ostrůvek Saria. Obě oblasti odděluje pohoří s nejvyšší horou Kali Limmi vysokou 1214 m.

  Mezi nejznámější produkty ostrova Karpathos patří velmi kvalitní víno, olivový olej, sýr, med, pomeranče a citróny.

  Pláže ostrova Karpathos

  Jedinečnou ozdobou Karpathosu jsou jeho pláže. Na pobřeží se nachází velké množství pláží různého typu - od písčitých až po oblázkové.

  • Achata - oblázková pláž na východním pobřeží s tavernou mezi skalami.
  • Kyria Panagia - nachází se na ní kostelík s červenou kopulí.
  • Apella - pláž na východním pobřeží s jemným pískem. Na pláži je i kostel Agios Lukas.
  • Za zhlédnutí stojí také opuštěné pláže na jihu ostrova Karpathos, kde najdete soukromí, a budou jen pro vás.
  • Na některých plážích ostrova Karpathos si můžete pronajmout lehátka a slunečník.
   

  Letovisko AMOOPI

  Letovisko Amoopi leží 10 km od hlavního města Pigadia. Je menší, ale najdete zde vše potřebné k prožití příjemné letní dovolené; dokonce se tomuto místu říká "malý ráj". Nechybí tu ani taverny, bary a obchůdky se základním sortimentem. Koupat se můžete na nádherné pláži, která je obklopena skalisky. Letovisko má hned dvě pláže, malou (Mikri - klidnější pláž se zlatavým pískem hodící se k potápění) a velkou (Megali - oblázkovou, která je oblíbená pro svou velikost. Zde je možnost zahrát si volejbal či pronajmout si lehátka a slunečníky).

   

  Letovisko KYRA PANAGIA

  Malebné letovisko leží na východním pobřeží Karpathosu. Na jižní straně je malý kostelík zasvěcený Panně Marii, na straně druhé obrovská skála a mezi nimi malé domky a restaurace. Z tohoto letoviska můžete obdivovat krásné panoramatické výhledy do okolí. Nádherná cca 150 m široká pláž s jemným bílým pískem a hladkými oblázky leží v zátoce mezi horami a pyšní se křišťálově čistou vodou. Je obklopena vysokými kopci porostlými stromy a zelení, tím je i chráněna před případným větrem. Od hlavního města je letovisko vzdálené 14 km. Kyra Panagia je ideálním místem pro pohodovou a ničím nerušenou dovolenou.

   

  Letovisko LEFKOS

  Lefkos je bývalá rybářská vesnička na západním pobřeží ostrova, která je vzdálena asi 35 km od hlavního města Pigadia. Centrum s několika obchůdky a tavernami se nachází především v okolí hlavní pláže Gialou Chorafi, jenž nabízí pozvolný vstup do moře a jemný písek. Poklidné letovisko Lefkos má i několik dalších krásných a různorodých pláží, a to jak písečných, tak oblázkových. Dlouhá otevřená pláž Frangolimionas potěší milovníky vln; nedaleko od ní se nachází i nudistické pláže. Spojení do hlavního města Pigadia umožňuje místní autobusová doprava. Zajímavostí jsou archeologické nálezy na malém neobydleném ostrůvku Sokastro severozápadně od vesničky Lefkos, kterou doporučujeme všem klientům, kteří pro svou dovolenou vyhledávají klidná a romantická místa.

   

  Letovisko PIGADIA

  Hlavní město ležící na jihu ostrova, je někdy označované shodně jako název celého ostrova – Karpathos. Ve městě jsou k dispozici taverny, restaurace, bary a obchůdky. Nechybí zde ani pláž, která se rozprostírá na dlouhém pásu pobřeží. V přístavu dnešního centra můžete navštívit starobylé místo zvané Posideon, které bývalo před mnoha tisíci lety hlavním městem. Jsou zde k vidění jen zbytky obvodových zdí, sloupy a některé dekorativní prvky tehdejší architektury. Ve městě můžete navštívit i galerii zdejšího malíře.

   

  FAKULTATIVNÍ VÝLETY - klikněte zde

   

  Zobrazit vyhledávací formulář
  Destinace nebo název hotelu
  Kam chcete cestovat?
  Zavřít
  Kdy chcete cestovat?
  Zavřít
  prosinec
  poútstčtsone
  leden
  poútstčtsone
  1 den
  15 dní a více
  2 dospělí 0 dětí
  Vyberte cestující
  Zavřít
  Počet dospělých
  Počet dětí
  Vyberte
  Doprava
  Zavřít
  Cena
  0 Kč
  50 000 Kč a více
  Strava
  Typ zájezdu
  Kategorie
  Sleva
  Cestovní kanceláře